יוגה וצלילה

יוגה וצלילה - מה הקשר?

יוגה וצלילה שניהם סוגים של מדיטציה בתנועה המתמקדים בסינכרון בין התנועה לנשימה.

ככל שהנשימה שלנו תהיה יותר מבוקרת, נהנה יותר משתי החוויות המדהימות הללו. ההתמקדות בנשימה מרפה את המתח ומשרה רוגע בגוף. הן ביוגה והן ובצלילה קיימת הרפיה עמוקה, התמקדות בנשימה וגישה הוליסטית לסביבה. בשני העיסוקים מומלצת נשימה איטית על מנת לשפר את איכות החוויה.

כל מי שחווה צלילה אי פעם מכיר את היופי והחוויה המדהימה של צלילה נפלאה - הנופים, המראות, השקט, הדממה, והרוגע שאנו חווים במהלך צלילה. אני אישית צוללת כבר שלוש עשרה שנה ומאוהבת בחוויה הנפלאה הזאת!

יחד עם זאת, כמו שרבים מאיתנו יודעים, לא כל צלילה היא חוויה נהדרת מכיוון שלעיתים אנו נכנסים למתח מתחת למים בשל אירוע לא צפוי או לא מוכר, והמתח גורם להאצה של קצב הנשימה וצריכת אויר מוגברת.

לפני מספר שנים, גיליתי עולם נפלא נוסף - עולם היוגה. התחברתי אליו מיד והתאהבתי בעולם המופלא הזה המאחד גוף ונפש בהרמוניה מלאה. היוגה העניקה לי מתנות רבות - ביניהן שקט, רוגע פנימי וגם יכולת שליטה על הנשימה.

בפעם הראשונה שירדתי לצלול לאחר מספר חודשים של תרגול יוגה באופן קבוע, הופתעתי לחוות את השיפור הניכר באיכות הצלילה וצריכת האויר שלי. כל חווית הצלילה הגיעה לרבדים חדשים.

חוויתי בעצמי כיצד תירגול יוגה קבוע משפיע באופן ישיר על איכות הצלילה ושיפור בצריכת האויר.

אז איך זה קורה? מה הקשר בין יוגה לצלילה?

צלילה היא מדיטציה בתנועה מכיון שבצלילה קיימת נשימה מדיטטיבית המאפשרת את השקט, הרוגע, והחיבור לחלק הפנימי שבנו ולמהות האמיתית שלנו שתמיד נמצאת בשקט ובהרמוניה מלאה.

אבל, שלא כדגים, שכשאנו נמצאים מתחת למים אין אנו "חופשיים" לנשום כרצוננו ולהישאר מתחת למים לזמן בלתי מוגבל. אנו מוגבלים בזמן האוויר בהתאם למגבלות חיצוניות - האויר שנשאר לנו במיכל ובמחשבי הצלילה שלנו.

איכות והנאת הצלילה מושפעת באופן ישיר מקצב הנשימה שלנו:

ככל שנהיה רגועים יותר במהלך הצלילה

הנשימה שלנו תהיה איטית יותר

צריכת האויר שלנו תשתפר

נשמור על זמן תחתית ארוך יותר ונהנה יותר מהצלילה

נשאלת השאלה: כיצד ניתן לשפר את צריכת האויר שלנו בין צלילות?
התשובה היא: תירגול יוגה קבוע.

יוגה ונשימה

פירוש המילה "יוגה" בשפת הסאנסקריט הינה "איחוד".

יוגה היא פילוסופית חיים עתיקה וכן מערכת של תרגילים המעודדת את האיחוד בין הגוף, התודעה והנפש באמצעות חיבור תנועה עם נשימה.

יוגה הוא תרגול פיזי המשלב בין התנועה לנשימה. איכות הנשימה היא מפתח לאיכות התרגול מכיוון שהנשימה שלנו משקפת את המהות הפנימית שלנו ומקשרת בין הגוף הפיזי החיצוני לבין המהות הפנימית שלנו.

במהלך תירגול יוגה אנו גם מבצעים תרגילי נשימה שונים ולומדים לבקר ולשלוט על הנשימה שלנו על ידי הארכת זמן השאיפה והנשיפה ובצורה זו מעמיקים יותר את התנוחה. שליטה בנשימה הינו חלק אינטגרלי מתירגול יוגה.

כשאנו נכנסים למתח או מבצעים תנוחה שמאתגרת אותנו מאד, קצב הנשימה שלנו מואץ ואנו יוצאים מהשקט ומהקצב הפנימי שלנו ואיננו קשובים לגופנו. במצבים כאלה עלולות להתרחש פציעות.

אותו דבר בדיוק קורה בזמן צלילה – כל עוד אנו רגועים ושומרים על קצב נשימה אחיד ורגוע אנו ונעים בקצב הנשימה שלנו, וזוכים להנאה שלמה מהצלילה. מאידך כשאנו נכנסים ללחץ, קצב הנשימה מואץ ואז אנו מגבירים את צריכת האויר וחייבים לקצר את משך הצלילה.

הדרך להירגע היא לחזור לנשימה בקצב אחיד ומבוקר. באמצעות תירגול יוגה סדיר, הגוף שלנו לומד לשלוט בנשימה, להשקיט את הגוף ולהירגע. כשאנו לומדים לבקר ולשלוט על הנשימה שלנו, אנחנו נהנים יותר מכל צלילה כי זה כבר נעשה באופן אוטומטי.

במחקר שנערך בתיאלנד בקרב 58 נשים וגברים התגלה קשר ישיר בין תירגול יוגה באופן קבוע לבין צריכת אויר. (לפירוט על המחקר נא לקרוא מאמר ממגזין scubadiving.com.

לדברי מומחה נשימה פול דאבנפורט שעבד רבות עם צוללני הצי האמריקאי (המכונים כלבי הים), "יוגה משפרת את היציבה שלנו על ידי פתיחת החזה, הארכת עמוד השדרה והפחתת מתח בשרירים ובכך משפיעה באופן חיובי על הנשימה. כמו כן, יוגה מסייעת להרגיע ולהפחית מתחים על ידי שליטה על הנשימה".

המסקנה הנובעת היא שיוגה אכן משפרת את איכות הצלילה. לכן, על מנת להנות יותר מחווית הצלילה ולצריכת אויר משופרת, מומלץ להתחיל תירגול יוגה קבוע .

"הנשימה היא הגשר בין החיים לתודעה, המאחדת את הגוף למחשבה." ~תיץ' נאט האן
"הנשימה מתחת למים היא אחת החוויות המרתקות והמיוחדות ביותר שניתן לדמיין. הנשימה הופכת להיות מנגינה קצבית של שאיפות ונשיפות.
קולות ביעבוע המים של הדגים והתנפצויות קלילות של האלמוגים משתלבים בהרמוניה עם צלצול הפעמונים של בועות האוויר הנוצרות בזמן הנשיפה. הריאות מתפקדות כמו מפוחים המווסתים את הציפה בזמן שמגיעים לחוסר משקל ו..
כמו בחלום, אתה עף!
תשלב את הגירויים המדהימים הללו ואתה הופך שבוי מרצון ומוצא מחסה ומקלט בעולם התת-מימי."
~ טק קלרק