המודרות ביוגה (YOGA MUDRAS)

ה"מודרות" הן תנוחות ידיים אשר מנתבות את אנרגית הגוף במהלך התרגול או המדיטציה.

קצוות העצבים הנמצאות בקצות אצבעות הידיים שלנו קשורות ישירות לאיברים בגופינו ובכך יכולות להשפיע עליהם באופן ישיר בהרגעתם, המרצתם ו/או איזונם. מכיוון שכל איזור בכף היד שולח רפלקס לאזור מסוים בגוף או בתודעה, אנו משתמשים במודרות היוגה (תנוחות הידיים) הללו כדי לשדר מסרים לגוף ולתודעה.

כשאנו מגרים את קצוות העצבים בידינו, גלי אנרגיה נשלחים למערכת העצבים של הגוף ומפעילים אזורים מסוימים המחוברים לערוצים אלה בגוף ובמוח. שילוב תרגילי נשימה עם המודרות מסייעים לניתוב האנרגיה, העמקת הנשימה וחיזוק הריאות.

מכאן שקיים זרם עצום של אנרגיה בידיים שלנו. כשאנו מחזיקים את הידיים במודרה (תנוחה) מסוימת, אפילו לכמה שניות, תנועות אנרגטיות משמעותיות יכולות להיות מושפעות ובכך לסייע בריפוי מחלות, חיזוק המערכת החיסונית ושיפור הבריאות הכללית שלנו בכל הרמות.

המודרות קשורות לזרימת האנרגיה במדיטציות מסוימות. הן משפרות את האסאנות (התנוחות הפיזיות) וכן את זרימת המנטרות (הקולות).

מודרות יוגה נפוצות

מודרת התפילה / אנג'לי מודרה
(ANJALI MUDRA / PRAYER MUDRA)

פירוש המילה "אנג'לי" היא "מתנה". האנג'לי מודרה בדרך כלל מלווה במילה "נמסטה" שהיא הברכה המהווה את המהות של התרגול היוגי המאפשר את ראיית הבורא בכל ייצור ונברא. כפות הידיים צמודות אחת מול השנייה לנטרול ואיזון הין והיאנג ולחזרה למרכז שלנו.

כשאנו מביאים את הידיים שלנו למרכז הלב, אנו מחברים את האונה השמאלית והימנית של המוח שלנו. זהו התהליך היוגי של איחוד ומשיכת הצדדים האקטיביים והפאסיביים שלנו. בראיה היוגית, הלב הרוחני והאנרגטי נראה כפרח הלוטוס הנמצא במרכז הלב. האנג'לי מודרה מזינה את במודעות את הלוטוס שבליבנו ומעודדת אותו להיפתח כמו ששמים ואור מזינים פרח."

גאין מודרה (GUYAN MUDRA)

קצה הבוהן נוגעת בקצה האצבע המורה ובכך מעוררת ידע ויכולת. הגיאן מודרה משרה קבלה ורוגע.

שוני מודרה (SHUNI MUDRA)

קצה האמה נוגעת בקצה הבוהן ומעניקה סבלנות.

סוריה (SURYA) או רווי מודרה (RAVI MUDRA)

קצה הזרת נוגעת בקצה הבוהן ומאפשרת תקשורת ברורה ואינטואיטיבית.

מנעול ונוס (VENUS LOCK)


שילוב האצבעות כך שהזרת השמאלית פונה מטה. לגברים האצבע המורה הימנית למעלה ולנשים האצבע המורה השמאלית למעלה. גבעת ונוס הנמצאות בבסיסי הבהונות לחוצות אחת אל השנייה ומזרימות חושניות, מיניות, איזון של הבלוטות וסיוע במיקוד וריכוז.

מודרת יופיטר (JUPITER MUDRA)

שתי האצבעות המורות צמודות אחת לשנייה ובכך מעוררות את כוח יופיטר ומפעילות מזל טוב והרחבה. ביחד הן ממקדות את האנרגיה שלנו לפרוץ גבולות.

אחיזת הדוב (BEAR GRIP)

כף היד השמאלית פונה החוצה עם הבוהן פונה מטה. כף היד הימנית פונה מעלה עם הבוהן כלפי מעלה. האצבעות שלובות אחת בשנייה. המודרה הזו מעוררת את הלב ומעצימה את הריכוז.

בודדה מודרה (BUDDHA MUDRA)

לגברים יד ימין מונחת על גבי יד שמאל ולנשים יד שמאל מונחת על גבי יד ימין. כפות הידיים פונות מעלה והבהונות נוגעות אחת בשניה. זוהי מודרה המעצימה את יכולת הקליטה וקבלה.

טיפים למודרות של יוגה

שימרו על התנוחה
מומלץ במשך 15-20 דקות אבל אפשר גם לכמה דקות!

השתמשו בשתי הידיים
לאיזון האנרגיה.

בצעו בכל מקום
בהמתנה בתורים, בישיבות, בחוף הים, במהלך תירגול, ביוגה, במדיטציה...

"אני אוהב להתבונן בתנועת הציפורים המרחפות
עם הרוח.
נדמה כאילו שהן לא מתאמצות בכלל אלא רק מלאות שמחה ואושר.
אני רוצה להמריא כמו ציפור ולתת לנשמתי שלי לרחף
על גבי כל הרוחות
המנשבות בחיי.
לא אתן לעצמי להתרסק
על ידי הסלעים!
אתחבר לקצב,
לזרם ואגיב בהתאם.
אבטח בקול הפנימי שלי שידריך אותי אל האושר."
~ ג'יי. גארט גאריסון
& ש. שאפרד