פילוסופיה של יוגה

הסוטרות של היוגה »
דגש על תירגול אסאנות ביוגה »
סתירה סוקרם אסאנאם (STHIRA SUKRAM ASANAM) »

פירוש המילה "סוטרה" בשפת הסאנסקריט (שפת היוגה ההודית העתיקה) הינו "חוט". הסוטרות של פטנג'לי שנכתבו במאה השניה לפני הספירה, הם הטקסט היסודי והבסיסי ביותר שקיים בנושא יוגה. ה"חוטים" הללו הם שילובים של מילים ומשפטים שהינם "שזורים" ביחד ליצירת מירקם היוצר את המדע, האומנות והפילוסופיה של היוגה ומנחים אותנו כיצד לחיות את חיינו בצורה אופטימלית על מנת להגיע לשקט פנימי ולאושר עילאי.

הסוטרות הללו מגדירות את מטרתה וייעודה של היוגה, ואת המכשולים העומדים בדרכנו להשגת המטרות האלה. הן מהוות כלים המאפשרים לנו להתגבר על המכשולים, ולהשיג את התועלות והפירות של השגת היעדים והמטרות.

שימוש בסוטרות של פטנג'לי ללימוד יוגה, הינו כלי יעיל מאד מכיון שהסוטרות מקיפות את היוגה בצורה מאד מובנית, צעד אחר צעד ובכך מאפשרות להבנת משמעות היוגה בצורה ברורה.

קיימות שמונה "זרועות" של אשטנגה יוגה:

  • יאמה (Yama) - קודים של התנהגות וריסון עצמי – הימנעות מאלימות, מאמירת שקרים, מגניבה, מכניעה ושיעבוד לתאוות שלנו וכן הימנעות מהצמדות-יתר ותלותיות.
  • ניאמה (Niyama) - קודים לשמירה: ניקיון (פיזי ונפשי), אושר, משמעת, לימוד עצמי, וכניעה לבורא.
  • אסאנה (Asana) - מיזוג הגוף והנפש באמצעות תירגול פיזי
  • פראנהיאמה (Pranayama) - ויסות נשימה ונשימה מבוקרת המובילים לשילוב של גוף ונפש
  • פראטיאהרה (Pratyahara) - נסיגה של החושים מאובייקטים חיצוניים וכניסה פנימה
  • דהאראנה (Dharana) - מיקוד וריכוז לנקודה אחת
  • דיאנה (Dhyana) - מדיטציה
  • סאמדהי (Samadhi) - מצב שקט של מודעות, אושר והגעה אל העל מודע

בתירגול ובהוראת יוגה בעידן המודרני, ישנו דגש רב על תירגול האסאנות. הסיבה לכך טמונה בעובדה שבחיים המודרנים קיימים הרבה הסחות ומכשולים המקשים עלינו להגיע באופן מיידי לתירגול פראנהימה (נשימה מבוקרת), מדיטציה והשגת שקט פנימי ואושר עילאי (סמאדהי).

מטרת תירגול האסאנות הינו לחזק את הגוף, לשפר את גמישותו וחיותו, לנקות ולטהר אותו מרעלים ולאפשר את זרימת הפארנה בגוף. הפעולות הללו מכינות את גופנו ואת התודעה שלנו לפראנהימה ומדיטציה לתקופות זמן ממושכות ובכך מאפשרות את ההגעה לסמאדהי.

שמונת הזרועות של היוגה של פטנג'לי (המפורטים לעיל) בנויות בצורה מאד מובנית. על מנת שנוכל להגיע לאושר ולשחרור האולטימטיבי (סמאדהי), אנחנו חייבים לעבור את כל אחת מהזרועות לפי סדר עולה להשגת היעד הסופי הרצוי.

אסאנה היא הזרוע השלישית מתוך שמונת הזרועות של היוגה. לאחר שאנו מבינים את הקודים של התנהגות והריסון העצמי (יאמות) ואת הקודים לשמירה (ניאמות), על מנת שנוכל להמשיך לנשימה מבוקרת (פראנהיאמה) ומשם לפראטיאהרה (הכנסת החושים פנימה), מיקוד וריכוז (דהאראנה), מדיטציה (דיאנה) ולשקט פנימי ואושר עילאי (סאמדהי), עלינו לתרגל תירגול פיזי של אסאנות.

תרגול של האסאנות מכין את הגוף ואת התודעה לפראנהימה ומדיטציה. התירגול הפיזי המאפשר הכנה הזאת חשוב במיוחד מכיוון שהמכשולים הגורמים לנו להיות מתוחים במהלך חיי היום יום שלנו מונעים מאיתנו להגיע לדרגות העמוקות של מדיטציה.

תרגול של האסאנות מהווה בסיס טוב ללימוד יוגה מכיון שמעצם היותו תירגול פיזי, משיגים אך התועלות שלו באופן קל יותר מהשגת התועלות של יתר הזרועות. לעומת זאת נתינת דגש יתר לתרגול הפיזי עלולה לגרום להזנחה של יתר הזרועות וההיבטים של היוגה.

לסיכום, כשאנו מתרגלים יוגה, חשוב מאד לשמור על איזון , דהיינו, להדגיש את התירגול הפיזי של האסאנות אך גם להשאיר זמן ומודעות גם לתרגילי נשימה (פראנהימה), מדיטציה והתבוננות. בצורה זו נוכל להגיע לשקט שלנו ולאושר פנימי.

סוטרה 2.46 של פטנג'לי, "סתירה סוקרם אסאנאם (Sthira Sukram Asanam)" ,מציינת ש"אסנאה היא תנוחה יציבה ונוחה" (1) או ש "חשוב שאסאנה תהיה בעלת תכונות דואליות של ערנות מחד ומנוחה מאידך" (2).

עיקרון זה הינו עולה בקנה אחד עם עיקרון שלושת הגונות (gunas) המציין ש "על מנת להגיע לאיזון ושלווה, שלושת הגונות חייבות להיות במצב של איזון" (3) .לכן, כשאנו מתרגלים תירגול פיזי של אסאנות, חשוב לזכור לשמר את העקרונות של שלושת הגונות בגופינו: פעילות ומאמץ (ראג'אס - rajas) ביחד עם חוסר פעילות ומנוחה (תאמאס - tamas) ובכך נוכל להגיע לאיזון ולנוחות (סאטבה – satva) .

על מנת ליצור תירגול בטוח, פעיל ומאוזן, חשוב מאד ליישם את הסוטרה הזאת בכל אסאנה (תנוחה) מכיון שרק כשאנו מקשיבים לגוף שלנו ועוקבים אחרי הנשימה שלנו, אנחנו יכולים לתרגל בצורה בטוחה ונוחה ולמנוע פציעות ונזקים לגופינו.

כשאנו מתרגלים אסאנות חשוב מאד זכור לתרגל תנוחות מנוגדות (counteractions) על מנת לוודא שהתירגול יהיה נוח, בטוח ומאוזן ובכך לשמור על עירנות מחד והרפיה מאידך בזמן תירגול התנוחה. בד בבד, חייבים לשים דגש על בסיס התנוחה מכיון שהבסיס הוא אבן הדרך של התנוחה ועקרונית ליישור נכון. מודעות לנשימה ויישום נשימה מבוקרת לאורך התירגול הם גורמים מרכזיים להבטחת תרגול בטוח, נוח ומאוזן מכיון שהנשימה שלנו היא הגורם המרכזי המביאה אותנו לרגע הזה ומקשרת בין הגוף והנפש.

כשאנו מיישמים את כל העקרונות הללו בתירגול שלנו, נבטיח לעצמנו תירגול נוח בטוח שיוביל להרגעת הגוף והתודעה ולהכין את עצמנו לפראנהיאמה, מדיטציה והגעה לשקט ולאושר פנימי (סאמאדהי).

(1) הסוטרות של פאטנג'לי, סרי סוואמי סאטצ'ינדאנדה
(2) יוגה של הלב, דאסיקשר
(3) הסוטרות של פאטנג'לי, סרי סוואמי סאטצ'ינדאנדה

אום (AUM)
אום הינו סמל האוניברסלי המסמל את ההיבט
ה"ללא דמות" של הבורא.
קרא עוד »
"אנו נולדים עם אהבה,
אנו לומדים פחד.
המסע הרוחני שלנו הוא להשליך את הפחד ואת הדעות הקדומות שלנו ולהחזיר אהבה לליבנו. אהבה היא המציאות ההכרחית ומטרתנו
בעולם הזה.
להיות מודע לאהבה,
לחוות אותה בעצמנו ועם אחרים הינה משמעות החיים. משמעות אינה
קיימת בחפצים.
משמעות קיימת בנו!"
~ מראין ויליאמסון